intergry.pl

Kto wymyślił puzzle?

Skąd się wzięły puzzle, czyli historia z nauką w tle

Pierwsze puzzle powstały około roku 1763, a ich wynalazcą był John Spilsbury. Ten londyński grawer i kartograf zauważył problemy, jakie dzieci mają z przyswajaniem geografii. Postanowił ułatwić im naukę i swoje mapy naklejał na cienkie mahoniowe deski. Następnym krokiem było pocięcie całości wzdłuż granic państw. Podzielony obraz stał się bardzo popularny w ówczesnej Anglii - tak właśnie powstały puzzle dla dzieci. Szybko zaczęto produkcję dla osób starszych. Zmieniając tematykę naklejanych obrazów stworzono puzzle dla dorosłych. Nauka poprzez rozrywkę - puzzle łączą w sobie elementy edukacji, zabawy i rywalizacji (przeczytaj puzzle na czas).

Popularność puzzla zwiększyła się wraz z zastosowaniem pił włośnicowych, które pozwalały na wycinanie drobniejszych elementów. Zmianom ulegać zaczął kształt puzzli. Utrudnieniem było zastąpienie cięcia po linii konturów obrazka cięciem według innego, nieznanego graczowi wzoru. Wystarczyło, żeby wzór ten nie był elementem obrazka, a stopień trudności wzrastał wielokrotnie, bowiem ludzki mózg inaczej interpretuje zarysy znane niż dowolne kształty. Na początku XIX wieku nastąpiło maszynowe wykrawanie elementów. Koszty produkcji znacznie zmalały, a popularność wzrosła. Tak jest do dziś. Co prawda tradycyjne puzzle powoli zostają wypierane przez puzzle online, to popularność nadal rośnie, może nawet szybciej niż kiedyś.

Puzzle składają się z różnej liczby elementów. Liczby te symbolizują ilość fragmentów, na jakie pocięto obraz.

Najwytrwalsi zmagają się z układaniem 5000, 7500 i 10 000 elementów.

Największe na świecie puzzle mają 24 000 elementów. Produkuje je firma Educa i można je kupić w sklepie za około 900 PLN. Pytanie tylko po co, skoro znakomicie i za darmo można bawić się układając puzzle online!


Inne informacje:
Co to są puzzle?
Układanki
Memory
Ubieranki
Gry