intergry.pl

Ciekawostki o puzzlach

Puzzle jako rozrywka rodzinna

W zakładce puzzle historia pisaliśmy o największych dostępnych na rynku puzzlach mających 24 000 elementów. Jest to produkt z roku 2009. Do niedawna największe dostępne puzzle liczyły 18 000 elementów. Waga układanki to ponad 10 kg! W roku 2005 ich ułożenia podjęła się rodzina Penkałów.

Penkałowie to czteroosobowa rodzina ze Skoczowa. Pan Bronisław i pani Małgorzata mają dwójkę dzieci - Annę i Adama. Od 10 lat ich wspólną pasją jest układanie puzzli. Wszystko zaczęło się od kotka podzielonego na 35 elementów. Zabawa była na tyle dobra, że postanowili ją kontynuować. Zakończone obrazy wieszają na ścianach. Jest ich ponad 70.

Na swoim koncie mają puzzle o różnej liczbie elementów. Gdy dowiedzieli się jakie są największe seryjnie produkowane na świecie puzzle postanowili spróbować je ułożyć. Tak zaczęła się kolejna przygoda. Prace nad utworzeniem obrazu przebiegały w małym pokoju, głównie wieczorami. Żeby było łatwiej opracowano własną, specjalną technikę: na początku puzzle są segregowane kolorystycznie i składane w pudełkach. Tak samo dzieje się z elementami o charakterystycznych kształtach - bokach i narożnikach układanki. Ekipa podzielona jest także według zadań. Dla przykładu pani Małgorzata zajmuje się wyjątkowo trudnymi elementami. Największe ułożone dotychczas puzzle składają się z 18240 elementów. Czas potrzebny na ułożenie układanki wyniósł 100 dni. Zakończenie prac wypadło w dniu 50 urodzin pana Bronisława. Obraz ma wymiary 2 x 3 metry i przedstawia Puszczę Amazońską.

Wydawać się może, że układanie puzzli to siedzące, nudne zajęcie. Nic bardziej mylnego! Każdy ułożony poprawnie puzzel to kilka kroków. Przy pracy nad układanką można więc odbyć naprawdę długi spacer.

Czasami zdarza się, że jakiś element się zagubi. Wówczas przeszukiwany jest cały dom, bo takie maleństwo trudno znaleźć. Kiedyś okazało się, że zaginione fragmenty przyczepiły się do rękawa i wraz z ubraniem wisiały w szafie. Przy układaniu największego wzoru wielkie problemy sprawił jeden niepokorny element. Niestety nie udało się go odnaleźć i rodzina podejrzewa, że w ogóle nie było go w zestawie. Wyrwę udało się ukryć i prawie jej nie widać.

Puzzlowo spędzany czas zaowocował wpisaniem Penkałów do Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości. Łączna liczba elementów ułożonych przez Penkałów sięga grubo ponad 100 000! Żeby zrozumieć jak to dużo zróbmy szybkie obliczenie: przyjmując, że jeden puzzel ma szerokość 1,5 cm, a puzzli jest 100 000, to gdy ułożymy je jeden obok drugiego powstanie linia o długości 1,5 kilometra!

Puzzle to rozrywka miejska

Tropem rodziny Penkałów podążyli inni mieszkańcy Skoczowa. Młodzież postanowiła   zabawić się we wspólne układanie puzzli. Dwadzieścia osób pracowało nad ułożeniem puzzli podzielonych na 18240 elementów Ich obraz to cztery widoki przedstawiające Nowy Jork, Singapur, San Francisco i Sydney. Inauguracja zabawy nastąpiła 11 listopada 2006 roku o godzinie 19:27. Puzzle układano częściami, każde miasto osobno, po kolei. Obraz o wymiarach 1,92 x 2,76m powstawał 80 dni. To bardzo dobry wynik. Zakończenie przypadło na 29 stycznia 2007r. o 19:10.

Młodzież, podobnie jak Penkałowie, żałuje, że przygoda się skończyła. Wszystko co dobre szybko się kończy, ale teraz można rywalizować na czas grając w puzzle online.

Inne informacje:
Co to są puzzle?
Układanki
Memory
Ubieranki
Gry