intergry.pl
  Puzzle
Co to są puzzle?
 

Puzzle jest to gra obrazkowa polegająca na układaniu dużego obrazka podzielonego na wiele małych części. Części określa się wieloma mianami, między innymi: fragment, element, puzzel. Ze względu na kształt puzzli wyróżnia się kilka odmian:
- puzzle klastyczne,
- puzzle prostokątne,
- puzzle trapezowe
- puzzle kuliste,
- puzzle trójwymiarowe,
- itd.

Podstawowym kształtem puzzla jest prostokąt o zmodyfikowanych bokach. Wraz z upływem lat zmieniał się materiał, z którego wykonywano puzzle. Początkowo podłożem dla puzzla była sklejka z naklejonym obrazkiem. Najbardziej znane są puzzle kartonowe, których podłoże stanowi karton o gramaturze ok. 1000g/m2. Tego typu gra dostępna jest do dziś i zapewne jeszcze długo będzie popularna. Jej wadą jest wytrzymałość elementów. Po kilkukrotnym ułożeniu i rozłożeniu puzzle niszczą się, a wówczas uzyskany obraz nie jest już tylko ładnym krajobrazem, żaglowcem na morzu czy psem. Zniszczony nadruk staje się widoczny i psuje radość z oglądania ułożonego dzieła. Dlatego właśnie wymyślono puzzle z plastiku. Podłożem do ich produkcji są tworzywa sztuczne, na które naklejane lub nadrukowywane zostają obrazki. Takie puzzle są wytrzymałe, ich rogi nie ulegają szybkiemu zniszczeniu, jednak mają pewne wady. Jedną z nich jest to, że nie są ekologiczne.

Puzzle ekologiczne

Ekologiczne puzzle to takie, które łatwo ulegają biodegradacji. Nie zanieczyszczają środowiska, gdy przestaną służyć jako gra. Ulegają szybkiemu rozkładowi, ponieważ wykonane są z materiałów przyjaznych środowisku - z materiałów naturalnych! W ten sposób powstały puzzle z makulatury. Ich zaletą jest to, że są tańsze niż ekskluzywne puzzle kartonowe.

Historia kołem się toczy, więc i puzzle wróciły do korzeni. Na rynku ponownie pojawiły się puzzle drewniane. Elementy wykonane są z drewna pochodzącego z szybko rosnących drzew, takich jak topola, brzoza, sosna. Tego typu puzzle mają wadę - ograniczoną wielkość. Ponieważ obrazek przed pocięciem musi zostać naklejony bądź nadrukowany na jednolitą płaszczyznę wymiary układanki nie przekraczają zwykle 21 x 30cm, czyli mniej więcej arkusza A4. Nie jest t jednak zbyt dokuczliwe ograniczenie, bo taki format pozwala na produkcję puzzli o około 250 - 300 elementach. Niektórzy producenci chcąc pokazać ekologiczność swoich wyrobów zrezygnowali z naklejania obrazków zastępując je wzorami, które są frezowane na powierzchni. Puzzle takie to swoista płaskorzeźba, którą po ułożeniu możemy oprawić i powiesić na ścianie. Puzzle grawerowane nie są kolorowe, dzięki czemu tym bardziej wyglądają na puzzle ekologiczne - produkt naturalny. Ciekawe, czy John Spilsbury pomyślał także o grawerowaniu obrazów na puzzlach?

Elektroniczne puzzle, czyli puzzle online

W dobie informatyzacji społeczeństwa nie sposób nie pomyśleć o adaptacji starych poczciwych puzzli do wersji XXI wieku. Wraz z rozwojem elektroniki powstawały przenośne gry, które ludzie w postaci małych urządzeń mogli zabrać ze sobą w podróż, aby umilić sobie czas. Ale świat pędzi do przodu i komputery podlegają ciągłej miniaturyzacji. Dodatkowym cudownym wynalazkiem jest Internet, który łączy ludzi w każdym zakątku ziemi. Dziś nie jest niczym nadzwyczajnym widok pracującej na laptopie kobiety jadącej pociągiem, czy młodzieńca w parku piszącego na komputerze szkolne wypracowanie. Dostęp do internetu pozwala również na zabawę, i dlatego właśnie powstały puzzle online. Jest to rozrywka dla dzieci, dorosłych zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednym słowem - puzzle dla każdego.

Puzzle na czas

Puzzle można układać dla przyjemności, ale także jako sposób rywalizacji. W dzieciństwie urządzane były zawody - kto szybciej ułoży puzzle. Według ustalonej kolejności zawodnicy zasiadali do rozrzuconych elementów i próbowali jak najszybciej ułożyć układankę. Zabawa polegała na tym, że klika osób musiało zrobić to samo, a czas jaki im to zajmowało był różny, często bardzo różny. Puzzle są grą wymagającą spostrzegawczości i pamięci do obrazów. Tzw. pamięć wzrokowa ułatwia zadanie - jedno spojrzenie na wzór i uczestnik pamięta czego szuka i gdzie powinien to położyć. Gorzej mają Ci, którzy nie zapamiętują po jednym spojrzeniu, dlatego można sobie ułatwić zmieniając nieco zasady rywalizacji. Po ustaleniach dopuszcza się częste zerkanie na wzór obrazu, a liczba takich podglądów jest jednakowa dla wszystkich graczy.

Puzzle - odmiany nietypowe

Do nietypowych odmian układanki można zaliczyć puzzle bez obrazków. Wyglądają one bardzo podobnie do znanych powszechnie gier obrazkowych z tą różnicą, że nie mają nadrukowanego obrazka. Zabawa polega na układaniu fragmentów puzzli dopasowując je do siebie wyłącznie na podstawie kształtów. Ta rzadko spotykana forma gry jest dość trudna i wymaga cierpliwości. Urozmaiceniem i ułatwieniem może być nadawanie elementom zróżnicowanych kształtów. Dzięki temu fragmenty nie zawsze są kwadratowe lub prostokątne, lecz przyjmują postać wycinków półkola, trapezów, itp.

Inne gry

Równie atrakcyjną zabawę zapewniają układanki, które podobnie jak opisane powyżej puzzle dzielą się na układanki klasyczne i układanki online. Warto zapoznać się także z tą formą rozrywki.

Inne informacje:
Kto wymyślił puzzle?
Ciekawostki o puzzlach