intergry.pl

Układanki - ciekawostki

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważny w edukacji dziecka jest rozwój jego spostrzegawczości. Warto zwrócić na to uwagę, bo w miarę dorastania nasza pociecha łatwiej zauważy pewne powiązania, skojarzy obraz z tekstem, zapamięta schemat lub wykres. Od dość dawna stosuje się metodę nauki kształtów poprzez dopasowywanie elementów. Plastikowe zabawki działają na zasadzie dopasuj koło do otworu w kształcie koła, a kwadrat do otworu w kształcie kwadratu. Inny rodzaj to kartonowe zabawki przypominające puzzle, które uczą przypisywać kolory poszczególnym przedmiotom, przyporządkowywać narzędzia do zawodów, a nawet przysmaki do zwierząt (niedźwiadki lubią miód). Dla starszych dzieci znakomitą zabawą jest układanka, a ponieważ coraz więcej młodzików chce korzystać z komputera  - układanka on line.

Bardzo zaawansowaną wersją układanek są przestrzenne układanki typu kostka Rubika. Zabawę tę w roku 1974 wymyślił Węgier Ernő Rubik. Dwa lata później bardzo podobną grę zaprezentował i opatentował Japończyk Terutoshi Ishige. Kostka o wymiarach 3x3x3 posiada 43 252 003 274 489 856 000 kombinacji (43 tryliony)! Największą produkowana kostka jest sześcian 7x7x7 mający 19,5 sekswicyliardów kombinacji. Nie każdy potrafi skupić się na tego typu grach, niektórych to męczy (sam wynalazca za pierwszym razem układał kostkę przez miesiąc!). Dlatego przygodę z łamigłówkami umysłowymi warto rozpocząć od dwuwymiarowej (2D) układanki, a później spróbować swoich sił układając puzzle lub puzzle on line.


Do innych układanek logicznych zaliczyć można:

  • pentomino
    (z gr. pente - pięć + domino) klocki ułożone z pięciu przylegających do siebie kwadratów. Gra polega na wypełnieniu elementami określonego wcześniej pola - nic nie może wystawać.

  • tetris
    Przeciwstawna do pentomina gra polegająca na układaniu elementów złożonych z 4 przylegających do siebie kwadratów w taki sposób, aby jak najszybciej wypełniać wiersze. Wiersz wypełniony w całości jest kasowany, gracz otrzymuje punkty. Należy zebrać jak najwięcej punktów, czyli jak najdłużej nie pozwolić na zabudowanie całego dostępnego obszaru. Zabawę tę wymyślił w roku 1984 Alieksiej Pażytnow. Moskiewska Akademia Nauk jako pierwsza stworzyła wersję elektroniczną i gra ta do dziś cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

  • blockout
    Wynaleziona przez Aleksandra Ustaszewskiego i Mirosława Zabłockiego Polska gra logiczna. Jest modyfikacją układanki tetris rozszerzoną o możliwość obracania elementów i dopasowywania ich do siebie celem likwidacji najniższych warstw. Gracz obserwuje wszystko z góry, a całość ma 3 wymiary (3D).

    Przeczytaj także: Ciekawostki o puzzlach.

    Inne informacje:
    Puzle - instrukcja
    Puzzle dla dzieci
    Układanki - opis
    Układanki dla dorosłych
    Tapety rośliny
    Gry dla dzieci