intergry.pl

Układanki - opis

Układanki to forma rozrywki umysłowej polegająca na stworzeniu obrazka podzielonego na elementy. Zabawa rozpoczyna się od pomieszania fragmentów zdjęcia. Ich liczba jest z góry określona, a kształt układanek to przeważnie prostokąty. Do gracza należy przekładanie części fotografii w taki sposób, aby poszczególne fragmenty pasowały do siebie. Przylegające obrazki łączą się tworząc coraz większy poprawnie zbudowany obraz. Jednak nie zawsze tak jest. Często spotyka się układanki dla dzieci, których części nie są złączane mimo poprawnego ich dopasowania. Jest to oczywiście utrudnienie, ale wprowadzenie go powoduje, że ludzki mózg pracuje bardziej intensywnie. Gracz musi uważać, żeby nie zepsuć już utworzonej kompozycji.

W tradycyjnych układankach fragmenty znajdują się w obudowie, nie można ich wyjmować, a zmiany położenia dokonujemy palcami. W układankach online przesuwanie odbywa się przy pomocy myszki. Postępować należy analogicznie jak przy grze w klasyczne puzzle oraz w puzzle online (np. zwierzęta).

Nie wiadomo kto wymyślił układanki obrazkowe. Na pewno było to bardzo dawno temu. Wiemy natomiast, że wraz ze zmianami mody na gry i zabawy układanki ulegały modyfikacjom. Od najprostszych wersji poprzez trudniejsze i ciekawsze zyskiwały na popularności. Jako obrazki pojawiali się bohaterowie bajek, aktorzy, zdjęcia krajobrazów i zwierząt, mapy świata. Materiałem, z jakiego początkowo wykonywano układanki był papier. W miarę rozwoju zastąpiono go plastikiem, a obecnie najnowszym trendem są układanki online. Dowiedz się o nich więcej...

W te same układanki można bawić się wielokrotnie. Automat za każdym razem inaczej rozrzuca elementy. Każdorazowo układanie stanowi problem intelektualny. Układanki dla dzieci rozwijają ich zmysł widzenia oraz logicznego myślenia. Rozwija się także umiejętność koncentracji, bowiem układanie odbywa się na czas i dzieci podświadomie chcą skompletować obraz jak najszybciej. Nie rozpraszają się, dzięki czemu przy innych zadaniach, na przykład odrabianiu lekcji, także będą mogły wykorzystać zdolności koncentracyjne.

Inne informacje:
Puzzle dla dzieci
Puzzle - opis
Układanki online
Układanki internautów
Tapety na komputer
Zabawa online